23 Temmuz 2015 Perşembe

Unreal Enine 4

Bu aralar çok popüler olan Unreal Engine nedir?

Film sektöründe hep şu soru ile karşılaşıyorum. "Bu işler ne zaman rendersız realtime olacak?" Bazı 2d efektler realtime oldu ama hiperrealistic gerçek gibi görünen bilgisayar görüntüleri, sıvı kumaş saç simulasyonları için her zaman beklemek gerek. UHD (Ultra HD), 4k 5k gibi formatların (Bu arada çözünürlüğün haricinde renk derinliği de artmakta) sürekli büyüdüğü bir ortamda realtime görüntü işleme diye bir beklenti saçma.
Unreal Engine 4 ile gerçek zamanlı 3d ortamlar karakterler efektler yaratmak bunların üstüne yine gerçek zamanlı 2d lensflare motionblur deptblur vignette color correction film grain gibi post efektler eklemek mümkün. Bunları nasıl mı yapıyor. Tabiki pahalı ekran kartları sayesinde. Bu arada UE4 Maya gibi bir 3d modeling animasyon software i ya da After Efects gibi 2d efekt yazılımı değil. Bir render motoru, bir oyun motoru. Dışardan import ettiğiniz modelleri karakterleri materyaller shaderlar atayarak realtime render edebiliyor. Particle efektleri sis kar gibi 3d efektler ekleyebiliyorsunuz ve gerçek zamanlı olarak bu ortamda gezinebiliyorsunuz.

"Unreal Engine" oyun yapmak için ihtiyacınız olan araçları içeren bir yazılım. Oyun yapmanın yanında 3 boyutlu görselleştirme ve filmler yapmak da mümkün. Sonuçları realtime görmek olası olduğundan yaratıcılık ön plana çıkmakta. Konsol, pc, mac, mobil cihazlar ve populer işletim sistemleri için oyun yapılabiliyor. Cep telofonu için angrybirds de yapmak mümkün, Battlefield gibi dev bütçeli blockbuster bir oyun da.

Blue Print (Visual Scripting System) ile tek satır kod yazmadan oyun sistemi oluşturmak mümkün. İşin sanatsal artistik yönüne yatkın olanlar için ideal.


Unreal'ın, sinema sektöründeki "bağımsız yapım" la aynı anlama gelen "İndie oyun" yapımı ve yapımcıları için avantajlı olduğu söyleniyor. Unreal 4 ü tamamen ücretsiz indirebiliyorsunuz. Yaptığınız oyundan 3000 dolara kadar hiç pay almıyorlar. 3000 doları geçince kazancın %5 inin alıyorlar. Oyununuz steam de 100.000 $ lık satış rakamına ulaştı. 5000$ unrealcılara gidiyor. Gayet makul bence. Code yazma konusunda uzmanlığım yok, çok meraklı da değilim ama Unreal4 ün kaynak kodu da download edilebiliyormuş. UE4 ile ilgili tutoriallar, eğitim videoları, forumlar gani. Geliştiriciler herhangibir soruya çok çabuk geri dönüş yapıyorlarmış.


Oyun yapmanın haricinde mimari görselleştirme, previz yapma, interaktif bilgilendirme sunumları hazırlama konularında da başarılı. 3d studio max de bir otel lobisi modellediniz ve bunu unreal a aldınız. Daha sonra bu modele materyaller atadınız. Örnek deri koltuk, mermer taş döşemeleri gibi. 1000lerce ışıktan oluşan bir ışıklandırma yaptınız. Ses efektleri ve görsel post efektler eklediniz. Play tuşuna basar basmaz o mekanda bir karaktermişcesine gezinebilir kapıları açıp kapatabilirsiniz. Bir masanın yerini değiştirmeniz veya bir duvarın dokusunu değiştirdikten sonra saniyeler içinde tekrar aynı ortamdasınız. Render yok.

Hiç yorum yok: