21 Ocak 2013 Pazartesi

Görsel Efekt, Motion Graphics, Compositing Yazılımları

Görsel efekt, motion graphics, compositing hangi programlar kullanılarak yapılır. En iyi program hangisidir. En pahalısı en iyisi midir? Bu konuya meraklıyım hangi programı kullanmalıyım ?

Geleneksel yöntemleri bir kenara bırakırsak computer graphics yaratımı konusunu 2d ve 3d olarak ikiye ayırabiliriz. 2d görüntü işleyen programlar tek kare (still) görüntü ve sekans hareketli görüntü üstünde çalışanlar olarak ikiye ayrılır. Ben bu yazıda 2d sekans yaratmak ya da işlemek üzerine çalışan programları konu edeceğim. Televizyon, sinema, web için hazırlanan tüm filmler ve haraketli görüntüler bu programlarla yaratılmaktadır.

After Effects (Ae): Motion Graphics alanında kuvvetli bir yazılımdır. Reklamda masa üstü denilen işlerin yapımında, televizyon kanallarında jeneriklerin yapımında sıkça kullanılır. Photoshop (Ps) kullanmasını bilen biri Ae ye çok hızlı adapte olur. Psd dosyasını Ae de açtığınızda layerlarınızı hızlıca anime etmeye başlayabilirsiniz. Adobe'un diğer 2d programlarıyla uyumlu çalışır. Flash desteği kuvvetli, web için içerik üretmekte avantajlıdır. Plugin açısından çok zengindir. Hatta birçok işlevi pluginler olmadan yapamaz. İyi bir Ae kullanıcısının olmazsa olmaz pluginleri vardır. Layer based bir yazılımıdır. Compositing özellikleri rakiplerine göre zayıftır. Compositing yapmak için birçok yardımcı yazılım kullanmak zorunda kalınabilir. 3d özellikleri çok kuvvetli değildir. Fiyat olarak rakiplerini arasında en avantajlı olanıdır. Kullanıcı sayısı fazla olduğundan internet üstünde çok miktarda tutorial vb. içeriğe ulaşmak mümkündür. Hatta internet üstünde hazır yaratılmış editlenebilir setuplar satın alarak kendi yazı ve görüntülerinizi değiştirerek hızlıca bir film yapmanız mümkündür. Öğrenmesi kolay bir yazılımdır. Hardware bağımlılığı yoktur. Ekran kartı, cpu, ram ayırt etmeden çalışır. Configurasyonunuz ne kadar iyi ise yazılım da o kadar iyi çalışacaktır.

Nuke : Foundry firmasının yazılımıdır. Node based ve script based bir compositördür. Compositing yazılımı olarak çok kuvvetlidir. En çok kullanıldığı alanlar uzun metraj filmler ve 3d yazılımdan gelen render paslarının compositlenmesidir. 3d özellikleri çok kuvvetlidir. Hatta 3d yazılımlar gibi scanline render alabilmektedir. Bir planla günlerce uğraşarak yüksek seviyeli (high end) bir iş çıkarmak için kullanılır. Çok kişi ile çalışılan projelere uygundur. Yazılımcı yönü kuvvetli bir kullanıcı için program avantajlıdır. Dünya'da büyük bütçeli filmlerin yapımında genelde bu software kullanılmaktadır. Büyük görsel efekt firmaları yazılımı kendi isteklerine göre modifiye edip kendi ihtiyaçlarına göre geliştirmektedirler. Motion grafik ve edit özellikleri rakiplerine göre zayıftır. Öğrenmesi ve kullanması Ae ye göre zordur. Adobe kullanıcılarının bu yazılıma hızlıca adapte olmaları mümkün değildir.

Flame : Autodesk firmasının yazılımıdır. Görsel efekt denildiğinde akla gelen en eski ve meşhur yazılımdır. 1990-2005 yılları arası uzun metraj, reklam post prodüksiyonu , televizyonda konusunda tek ve rakipsiz programdı. 2000 li yıllarda rakipleri oluşmaya başladı. Günümüzde BBC ve NBC gibi büyük televizyon kanallarında ve reklam filmleri post prodüksiyonunda kullanılmaktadır. Program değil sistem olarak satılmaktadır. Flame, Autodek firmasının configure ettiği linux işletim sistemli workstationlarda belli bir okuma hızını garanti eden disk-array ile satılmaktadır. Hem node based hem layer based hem de timeline içeren bir yazılımdır. Son yıllarda yazılımdaki gelişmeler timeline yönünde olmuştur. Genellikle uncompressed (sıkıştırmasız) görüntüler ile çalışılır. Bu yüzden finishing ya da online yazılımı olarak geçer. Yani izlediğiniz, oluşturduğunuz görüntüler master kalitesidir ve burdan yayına yada film aktarımına yollanacaktır, bir kez daha render ya da process den geçmeyecektir. 3d özellikleri Ae ye göre gelişmiş Nuke e göre geridedir. Tamamen 3d bir environment da çalışılsada scanline render yapamaz. Realtime playback, 3d obje importu, fbx desteği, timeline da kurgu gibi pratik özelliklerinden dolayı müşteri ile çalışmaya uygundur. Fiyatı pahalı bir sistemdir, bu yüzden çok kişinin çalıştığı projelerde ekonomik değildir. Hero suit diye de bilinir. Genelde bir flame suitinde brodcast standartlarında bir monitör iyi bir ses sistemi ve olmazsa olmaz bir deri koltuk mevcuttur. Flame operatörleri Flame Artist (Flame sanatçısı) olarak adlandırılır. Tecrübeli bir Flame artist endüstride saygın bir yönetmen, görüntü yönetmeni kadar değerlidir. Hatta uzun metraj filmlerin son jeneriklerinde bir döneme kadar görsel efekt ya da dijital compositor ibaresi yerine Flame Artist titri geçmekte idi.

Fusion : Eyeon firmasının bir ürünüdür. Node based ve layer based bir compositördür. Nuke yazılımına daha yakın bir noktada durmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda Nuke yazılımının kullanıcı ara yüzü zayıf olduğundan Fusion kullanıcılara daha pratik gelmekteydi. Hatta nuke ün arayüzünün fusion dan kopyalandığı gibi söylentiler dolaşmaktadır. Scanline render alabilmektedir. Sadece windows platformunda çalışıyor olması dezavantajıdır.

Toxik : Autodesk firmasının ürünüdür. Uzun metraj filmlerin efektlerini yapmak için tasarlanmıştır. Çok kullanıcının aynı anda bir proje üstünde çalışması için tasarlanmıştır. Node based bir compositördür. Nuke e benzer, rakiptir.

Motion : Apple Firmasının ürünüdür. Motion Graphics yapmak üzere tasarlamıştır. After Effects e rakiptir. Apple platformunda çalışmaktadır.

Shake : Apple firmasının bir ürünüdür. Node based bir compositördür. 30 temmuz 2009 da Apple Shake'i devam ettirmedi ve ürünü sonlandırdı.

Combustion : Autodesk firmasının yazılımıdır. Desktop denilen bilgisayarlarda çalımak üzere tasarlanmıştır. Özel bir hardware ihtiyacı yoktur. Autodeskin Flame yazılımına arayüz ve yetenek olarak benzemektedir. Ae ye rakip ya da Flame yazılımına asiste etmek üzere tasarlanmıştır. Son versiyonu 2008 de çıktı devam etmemekte.

Hiç yorum yok: